Menu
Reklama

Kartki flash na imieniny
Poezja
Cytaty
Ślub i wesele
Powiedzenia
Prezenty
Bahaizm
Hinduizm
katila gry
Jak zrobić Stronę www
Od czego zacząć:
Zanim stworzysz swoją pierwszą stronę internetową powinieneś poznać pewne zagadnienia związane z tym tematem.

W dużym skrócie zostaną opisane takie rzeczy, jak:
1. hosting
2. domena
3. alias
4. ftp
5. html

Wymienione rzeczy stanowią podstawową wiedzę, jeśli chodzi o zakładanie własnej strony internetowej.
Hosting:
Tak nazywana jest usługa udostępnienia miejsca na serwerze internetowym przez dostawcę usług internetowych.

A teraz troszkę jaśniej. Otóż zanim zrobisz swoją własną stronę internetową musisz znaleźć jakieś miejsce, gdzie tą stronę opublikujesz.

Cóż byłoby z tego, że zrobisz stronę, która na zawsze pozostanie na dysku Twojego komputera?
I właśnie po to potrzebny Ci jest dostawca usług hostingowych - musisz wykupić miejsce na jego komputerze (serwerze), który jest podłączony na stałe do internetu i posiada własny adres IP.

Adres IP, jest to zestaw numerów, które prowadzą do danego właśnie komputera - serwera. Żeby można było za każdym razem trafić na Twoją stronę, potrzebny jest stały adres IP.

Wyobraź sobie sytuację, że Twój komputer podłączony jest do internetu i publikujesz swoją stronę na nim. Teraz chcesz, by Twoją stronę zaczęli odwiedzać inni. Podajesz więc im adres IP swojego komputera i jeśli wszystko dobrze skonfigurowałeś, to powinni oni zobaczyć Twoją stronę internetową.
Ale co, jeśli zechcesz wyłączyć swój komputer? Wtedy nikt inny nie będzie mógł obejrzeć Twojej strony - i, między innymi, właśnie dlatego lepiej wykupić miejsce na serwerze od profesjonalnej firmy hostingowej.

Koszt takiej usługi zazwyczaj nie jest duży, a ponadto istnieją miejsca, gdzie można takie coś założyć "za darmo".

Słowa za darmo umieściłem w cudzysłowiu, bo zazwyczaj w zamian za udostępnienie miejsca na serwerze, musimy wyświetlać reklamy firmy, do której dany serwer należy (lub reklamy innych firm, na co nie mamy wpływu).

W internecie można znaleźć wiele miejsc, gdzie dostejmy usługi hostingowe bez wydawania pieniędzy - wystarczy wpisać w wyszukiwarki frazę 'darmowy hosting'. Ja podam tylko kilka takich miejsc: http://www.hosting.osemka.pl, http://miasto.interia.pl, http://webpark.pl.

Na większości podanych miejsc znajdziesz również płatne usługi hostingowe. A jeśli szukasz innych firm, to godna uwagi (choć o dość drogich usługach) jest firma http://home.pl, a także firma http://nazwa.pl.

Domena:
Domena jest to adres Twojej strony internetowej. Taką domeną jest np. www.malutki.pl. Zazwyczaj firmy hostingowe dają domenę (subdomenę) w postaci www.TwojaNazwa.domena.pl - gdzie za TwojaNazwa wstawione jest wybrane przez Ciebie słowo, a słowo domena zastąpione jest właściwą domeną firmy hostingowej, np. home.pl. A zatem Twój adres mógłby wyglądać np. www.malutki.home.pl - ale jeśli chciałbyś, by wyglądał on tak: www.malutki.pl, to musiałbyś wykupić domenę malutki.pl z końcówką .pl (ta oczywiście jest zajęta i już jej nie kupisz - wykorzystana jest ona również w adresie strony, na której aktualnie się znajdujesz).

Zazwyczaj wszystkie firmy hostingowe dają możliwość zakupienia właśnej domeny, więc jeśli chcesz sprawdzić, czy dana domena jest wolna (czyli będziesz mógł ją kupić), to wejdź np. na stronę nazwa.pl (adresy firm znajdziesz kilka zdań wyżej).

Alias:
Jest to coś, co udaje domenę, ale w rzeczywistości jest tylko przekierowaniem (lub wyświeltaniem w ramce 'frame') na właściwy adres strony.

Istnieje wiele miejsc, gdzie można założyć darmowy alias do strony internetowej. Jednym z nich jest www.prv.pl.

Załóżmy, że postanowiłeś swoją stronę umieścić na serwerze firmy webpark.pl. Dostałeś od nich adres wyglądający następująco: www.malutki.webpark.pl - jak widać jest on dość długi i dobrze byłoby go skrócić. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą aliasy.
Dzięki aliasowi możesz skrócić adres strony, by wyglądał tak: www.malutki.prv.pl. Ale pamiętaj, że rzeczywistym adresem strony nadal będzie www.malutki.webpark.pl - a www.malutki.prv.pl będzie jedynie aliasem, który w rzeczywistości wskazuje adres www.malutki.webpark.pl, ale zrobione jest to w taki sposób, że w pasku adresu przeglądarki nie wyświetla się właściwy adres, a jedynie alias.

Ale zaleca się, by wykupić własną domenę, a nie korzystać z aliasów - w każdej chwili dany alias może zostać przez firmę zablokowany i wtedy stracimy adres, który wszystkim podaliśmy. Gdybyś miał własną domenę, to uniknął byś tego typu problemów.

Ftp:
Jest to skrót od słów File Transfer Protocol - co znaczy tyle co 'Protokół transmisji plików'.
Ale dla nas najważniejszą informacją jest fakt, że dzięki ftp będziemy mogli wysłać pliki naszej strony na serwer jednej z firm hostingowych. Wystarczy znaleźć w internecie program, który ma coś wspólnego z FTP i za jego pośrednictwem przesłać pliki we właściwe miejsce.

Więcej na ten temat napiszę w przyszłości.

HTML
Jest to skrót od słów HyperText Markup Language - a dokładniej chodzi o język znacznikowy, którego możesz użyć do stworzenia własnej strony.

To właśnie html odpowiedzialny jest za to, jak wyświetla się dana strona internetowa. Kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz z menu kontekstowego opcję "Pokaż źródło" - Twoim oczom ukaże się źródło strony, gdzie będzie dużo dziwnych znaczków. Te "znaczki" to właśnie znaczniki, które są kodem html.
Poszukaj w internecie kursów języka html - dzięki niemu będziesz mógł stworzyć własną stronę internetową bez potrzeby korzystania z gotowych szablonów (język ten przydaje się również do edycji wspomnianych szablonów).

Ponieważ nie mam teraz czasu na głębsze wytłumaczenie tego zagadnienia odsyłam Cię do wyszukiwarek - wpisz frazy: "kurs html" oraz "szablony www". Znajdziesz strony z informacjami na ten temat - zapoznaj się z nimi, by po tym stworzyś swoją stronę internetową.

Życzę powodzenia :)
Gadżety na komórkę - Samsung
Reklama


Copyrights & Design KATILA