Menu
Reklama

Kartki flash na imieniny
Poezja
Cytaty
Ślub i wesele
Powiedzenia
Prezenty
Bahaizm
Hinduizm
katila gry
Jak zrobić zrzut ekranu (PrintScreen)
Co to jest PrintScreen:
Jest to przeniesienie do pliku graficznego tego, co aktualnie widać na naszym monitorze. Innymi słowy jest to zrzut ekranu.

Używa się go do różnych celów, ale zazwyczaj do przedstawienia komuś tego, co aktualnie znajduje się przed naszymi oczami na naszym monitorze. Często przydaje się do zrobienia tzw. screena z gry, z filmu czy też screena jakiejś strony internetowej.
Jak to zrobić:
By zrobić zrzut ekranu potrzebna jest klawiatura i jakiś program graficzny. Jeśli chodzi o klawiaturę, to w większości znanych mi klawiatur, klawisz służący do zrobienia print screena znajduje się mniej więcej w tym samym miejscu. Jest to klawisz, który umieszczony jest w górnej części klawiatury, a znajduje się zazwyczaj pomiędzy klawiszami F12 a ScrollLock (zazwyczaj znajduje się w wyodrębnionej grupie klawiszy: PrintScreen - PrtScr, ScrollLock - ScrLk, Pause - Break).
Rozmieszczenie zostało zaobrazowane na poniższym zdjęciu.By wykonać zrzut ekranu naciśnij przycisk opisany powyżej. Po naciśnięciu do schowka zostanie przeniesiony zrzut naszego ekranu.

Teraz musisz jeszcze wydobyć ten plik ze schowka, do czego użyjemy programu Paint, który domyślnie instalowany jest z systemami Windows. Aby uruchomić program Paint wejdź w menu Start (dla Win XP):
START -> Wszystkie Programy -> Akcesoria -> Paint.Po kliknięciu zostanie uruchomiony program do edycji plików graficznych Paint.Teraz z menu u góry wybierz kolejno:
Edycja -> Wklej
Twoim oczom powinien ukazać się obraz, jaki był wyświetlany na Twoim monitorze w chwili naciśnięcia klawisza PrintScreen. W poniższym przykładzie do programu zostało wklejone okno przeglądarki internetowej z widoczną stroną GRYzonie.pl.Teraz wystarczy wybrać z menu:
Plik - Zapisz
A następnie wybrać lokalizację oraz nazwę, jaką nadamy naszemu zrzutowi ekranowemu. Od tej pory, w wybranej lokalizacji, będzie znajdował się plik graficzny ze zrzutem ekranowym, który zrobiliśmy w chwili naciśnięcia przycisku Print Screen.

Podczas robienia zrzutów przydatną rzeczą może być skalowanie i/lub wycinanie interesującego nas obrazka, z całego screena. Jak widzieliśmy na wcześniejszym obrazku, do programu Paint został wklejony obraz z naszego monitora. Ale załużmy, że chcielibyśmy wyciąć jedynie jego fragment i zapisać do pliku. Dla naszych potrzeb wybrałem z naszego screena wiewiórkę, która znajduje się w górnej lewej części naszego zrzutu.

Aby ją wyciąć wybierz z menu po lewej ikonkę, która została zaznaczona na czerwono na poniższym zdjęciu.Teraz zaznacz obszar wokół wiewiórki lub innej wybranej przez Ciebie części screena. Powinna pojawić się wokół niego ramka podobna do tej na rysunku poniżej.


Następnie wybierz z menu u góry:
Edycja -> Kopiuj
lub naciśnij kombinację klawiszy "Ctrl"+"C".

Teraz przejdź w menu u góry do:
Plik -> Nowy
Gdy zostaniesz zapytany o to, czy zapisać zmiany, to naciśnij przycisk z napisem "NIE".

Po tym zobaczysz domyślny wygląd programu Paint - wybierz teraz z górnego menu:
Edycja - Wklej
Lub naciśnij kombinację klawiszy "Ctrl"+"V".
Następnie zapisz plik zgodnie z podanymi wcześniej instrukcjami.
Gratuluję - w ten sposób stworzyłeś własnego PrintScreena i co więcej, wyciąłeś z niego interesujący Cię fragment.

Gdyby okazało się, że wycięty fragment jest za duży i chciałbyś go zmniejszyć - kliknij na jeden z otaczających obrazek kwadracików. Przeciągając go myszką dostosuj wymiary obrazka do swoich potrzeb. Po tym ponownie zapisz obrazek.
Gadżety na komórkę - Panasonic
Reklama


Copyrights & Design KATILA