Menu
Reklama

Kartki flash na imieniny
Poezja
Cytaty
Ślub i wesele
Powiedzenia
Prezenty
Bahaizm
Hinduizm
katila gry
Jak założyć forum internetowe
Jak zacząć:
Zanim założysz własne forum musisz zadecydować, czy zrobisz to na jednym z serwisów, które umożliwiają założenie gotowego (zainstalowanego już) forum - czy też chcesz samemu przeprowadzić instalację i mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoim forum.

Pierwsza opcja jest gorszy od drugiej - gdy samemu zainstalujesz forum możesz decydować w pełni o jego funkcjonalności i wyglądzie. W przypadku wybrania gotowej wersji (opcja pierwsza) nie masz również pewności co do tego, czy forum nie zostanie zablokowane lub czy w pewnym momencie zaczną się wyświetlać nachalne reklamy - ale plusem jest fakt, iż jest to zdecydowanie prostrza opcja.

Jeśli zdecydujesz się na wybranie gotowej instalacji to musisz wybrać się na stronę internetową, która udostępnia możliwość założenia darmowego forum. Jedną z nich jest strona Fora.pl - i na jej przykładzie przedstawimy proces zakładania forum.

A jeśli wybierasz wersją trudniejszą (przeprowadzenie instalacji samodzielnie) to musisz udać się na stronę producenta forum i ściągnąć wersję instalacyjną - np. Phpbb.com.
Fora.pl:
Aby założyć forum udaj się na stronę www.fora.pl.

Następnie kliknij w menu po lewej stronie "Załóż własne forum".


Na ekranie pojawi się formularz, w którym musimy wypełnić kolejno: adres forum, zwięzły opis charakteryzujący tematykę forum, kategorię, login (będzie to login, którym będziesz logował się do panelu administratora), hasło, powtórzenie hasła, adres email (musisz podać istniejący adres). Musisz również zaakceptować regulamin - następnie kliknij przycisk "OK!".


Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo powinieneś otrzymać komunikat "Twoje forum zostało założone prawidłowo" (albo podobny) - może też okazać się, że adres forum jaki podałeś już istnieje i będziesz musiał wybrać jakiś inny.
Na podany adres email zostanie wysłana dalsza instrukcja postępowania.

Wejdź na swoje forum i zaloguj się zgodnie z podanymi wcześniej danymi.

W dolnej części forum pojawi się link "Panel Administracyjny" - kliknij na niego.


Zostaniesz poproszony ponownie o zalogowanie się.

Gdy to zrobisz pojawi się cały panel administratora.

Po lewej stronie są opcje do wyboru. Kliknij na opcję "Zarządzaj" w rubryce "Fora".


Teraz możesz w głównej części okna tworzyć nowe fora i kategorie - wpisując w pola tekstowe ich nazwy. Stworzone przez Ciebie fora i kategorie pojawią się automatycznie na stronie z Twoim forum (adres swojego forum otrzymałeś w wiadomości email po dodkonaniu rejestracji).

W ten oto sposób stałeś się posiadaczem swojego własnego forum. Jest oczywiście jeszcze wiele do wyjasnienia jeśli chodzi o administrację - ale o tym możesz poczytać gdzieś indziej ;)


Phpbb.com:
Zanim przejdziemy do dalszej części musisz wiedzieć, że do zainstalowania tego forum potrzebujesz miejsca na jakimś serwerze (hosting), gdzie jest zainstalowana obsługa języka php. Bez tego nie będzie możliwości zainstalowania forum.

Aby pobrać wersję instalacyjną forum udaj się na stronę www.phpbb.com.

Następnie kliknij na link "Downloads".


Teraz kliknij na obrazek z napisem "Zip" - obok napisu phpBB 2.0.21 [ Full package ] (ostatnia cyferka może być inna w zależności od wersji skryptu forum). To, co należy kliknąć zaznaczone jest na czerwono na poniższym rysunku.


Po kliknięciu pojawi się ekran z listą miejsc, z których można ściągnąć skrypt forum - wybierz jedno z nich i kliknij na napis "Download".


Rozpocznie się ściąganie potrzebnych plików.

Gdy ściąganie zostanie zakończone przejdź do katalogu, gdzie zapisałeś plik. Następnie rozpakuj ten plik jakimś programem archiwizującym, np. winZip lub winRar.

Teraz wgraj folder "phpbb2" (oraz wszystkie pliki i foldery ze środka) na Twój serwer - lub na konto www od jakiejś firmy hostingowej.

Jeśli nie wiesz o co chodzi z hostingiem to przeczytaj najpierw instrukcję robienia własnej strony internetowej - znajdziesz ją po lewej stronie w menu głównym na tej stronie :)

Do wgrania plików użyj jakiegoś programu FTP.

Następnie przejdź do katalogu, do którego wgrałeś pliki z forum (będzie to najprawdopodobniej www.ADREStwojejSTRONY.pl/phpbb2). Pojawi się okno konfiguracyjne, w którym musisz kolejno wpisać lub wybrać: język (w podstawowej wersji jest tylko angielski, ale można później zainstalować również polski - pliki dostępne są tutaj http://www.phpbb.com/downloads.php w dolnej części strony w dziale New Translations), typ bazy danych (o to musisz zapytać w firmie, u której masz konto www), metodę instalacji (wybierz install), nazwę hosta (pozostaw bez zmian), nazwę bazy danych do której zainstalowane zostanie forum (to również dowiesz się w firmie hostingowej), użytkownik bazdy danych, hasło do bazy danych, prefiks dla nazw tabel w bazie danych (może pozostać taki jak jest), adres email dla konta administratora (w tym wypadku Twój:) ), domenę główną strony (powinna dodać się automatycznie, ale jeśli się nie doda to musisz ją wpisać), numer portu (pozostaje bez zmian), ścieżka do forum, login administratora (możesz wpisać dowolny - taki, jaki chcesz mieć), hasło dla administratora, powtórzenie hasła.

Po wpisaniu tego wszystkiego nastąpi instalacja forum i utworzenie odpowiednich tabel w bazie danych. Następnie pojawi się ekran informujący o tym, które pliki należy usunąć z konta (są to pliki, które były potrzebne tylko w czasie instalacji i nie będą więcej używane).

Gdy to wszystko zrobisz możesz wreszcie zalogować się na swoim forum i korzystać z panelu administratora.

Przewaga tej instalacji nad skorzystanie z gotowca (np. na fora.pl) jest taka, że teraz możesz dodawać różne modyfikacje i style - są do pobrania, np. ze wspomnianej już strony phpbb.com.

Mody (modyfikacje) znajdziesz tutaj http://www.phpbb.com/mods/ a style tutaj http://www.phpbb.com/styles/.

Istnieją również polskie strony z modyfikacjami i stylami.
Gadżety na komórkę - BenQ-Siemens
Reklama


Copyrights & Design KATILA